Kwiaty do biura – jak zaaranżować zieloną przestrzeń w biurze?

Praca w biurze jest zazwyczaj dość monotonna. Cały dzień siedzi się w jednym pomieszczeniu przed komputerem i pracuje. Oczywiście biuro powinno być odpowiednio zaaranżowane, aby można było skupić się na pracy i wydajnie wykonywać swoje obowiązki. W pokoju i w biurowcu nie może zabraknąć zieleni. Kwiaty są nieodłączną częścią nowoczesnej aranżacji. 

Ogrody wertykalne do biura i nie tylko

Zielone ściany, czyli wertykalne ogrody są obecnie bardzo modne nie tylko we wnętrzach, ale także na zewnątrz. Zmieniają otoczenie, nie zajmują przestrzeni, a jednocześnie wyglądają bajecznie. Wiele roślin nie potrzebuje ziemi, aby rosnąć i kwitnąć. Niektóre gatunki przyczepiają się do kamieni czy zapuszczają korzenie w wodzie. Dzięki temu możliwe jest stworzenie zielonych ścian, które są ozdobą biura, mieszkania czy urzędu. Wybór roślin zależny jest od miejsca, w którym znajdzie się ogród wertykalny. W przypadku ozdabiania ścian wysokich budynków idealnie sprawdzą się rośliny wiszące. Do biura, mieszkania czy lokalu gastronomicznego doskonale będą nadawać się mniejsze rośliny, na przykład sukulenty. 

Jak wykonuje się ogród wertykalny?

Zielona ściana nie jest wcale prostym zadaniem do wykonania. Przede wszystkim należy wybrać odpowiednie rośliny, które sprawdzą się w konkretnym pomieszczeniu. Należy uwzględnić nasłonecznienie i temperaturę panującą wewnątrz. Również wilgotność odgrywa ważną rolę. Ogrody wertykalne Kraków muszą być odpowiednio nawodnione, a więc konieczne jest zaplanowanie systemu nawadniającego. Trudnością zielonej ściany jest przede wszystkim pionowe ułożenie roślin i modułów. Niezbędne są specjalistyczne torby, pudełka, panele i druty, którymi wszystko będzie połączone. Konkretne rośliny układa się w modułach, które są wypełnione specjalnym podłożem. Może być to wełna mineralna, mech lub włóknina. Ściana musi być też odpowiednio zabezpieczona przed wilgocią lub tworzeniem pleśni. Najczęściej stosuje się jako izolację plastik. 

Czy można stworzyć ogród wertykalny samodzielnie?

Stworzenie pięknej zielonej ściany wymaga wiedzy i sprzętu. Jeśli ktoś ma wiedzę na temat roślin, to oczywiście może stworzyć ogród wertykalny samodzielnie. Jednak bardziej skomplikowane konstrukcje powinny zostać powierzone profesjonaliście. Przygotowanie takiej ściany zajmuje dość sporo czasu. System ten wymaga odpowiednich przygotowań, które zaczynają się na doborze roślin, a kończą na instalacji na ścianie. Odpowiednio dobrane rośliny kwitną od razu, a więc ściana jest od początku zielona. Należy pamiętać, że taki ogród wymaga pielęgnacji. Profesjonalny ogród wertykalny nawadnia się zazwyczaj automatycznie, co pozwala oszczędzić czas. Od czasu do czasu konieczne jest przycięcie niektórych roślin i sprawdzenie, czy nie pojawiły się jakieś szkodniki. 

Kwiaty do ogrodu wertykalnego do biura

Jeśli chodzi o dobór roślin do ogrodu wertykalnego do biura, to nie ma sztywnych zasad. Wszystko zależy od warunków panujących w pomieszczeniu. Kwiaty do biura Kraków mogą być roślinami domowymi, wśród których znajdują się paprocie, mchy i sukulenty. Niekiedy klienci decydują się na zioła, które też mogą rosnąć na ścianie, a do tego pięknie pachną. Można stworzyć na ścianie piękne grafiki, dzięki połączeniu różnych kolorów kwiatów. Na zielonej ścianie pięknie będzie wyglądać też pojedynczy akcent kolorowy, może być to kółko z fioletowych kwiatów lub inny punkt, który przykuje uwagę. Aby ogrody wertykalne miały wystarczającą ilość światła, można oświetlić je przy pomocy specjalnych lamp. Wówczas nawet częściowo zacienione miejsca nie stanowią problemu. 

Share