Wentylacja z odzyskiem ciepła

Każdy z nas doskonale wie jak ważną kwestią jest właściwe wentylowanie naszych mieszkań. Świeże powietrze pomaga nam w lepszym skupieniu się za dnia oraz wspomaga nasz sen w czasie nocy. Jednak czy aby na pewno otwieranie okien w domach to najlepsze rozwiązanie, na jakie możemy się zdecydować? Okazuje się, że dzięki nowoczesnej technologii będziemy mogli wietrzyć nasze mieszkanie przy jednoczesnym odzyskiwaniu ciepła. Brzmi ciekawie, prawda?

Efektywne systemy wentylacji

Wentylacja, jaką większość z nas ma zastosowaną w swoich domach czy budynkach przemysłowych to wentylacja grawitacyjna. Jej działanie opiera się o to, że na zewnątrz znajduje się zimne powietrze, które jest zasysane do wnętrza naszych domów. Z tego powodu, że ciepłe powietrze znajdujące się w naszych domach unosi się ku górze to trafia ono do kratek i kanałów wentylacyjnych, którymi jest ono odprowadzane poza budynek. Jednak w czasie lata temperatura na zewnątrz budynku może być taka sama jak w środku i wówczas do wymiany powietrza nie dojdzie. Dodatkowo kierunek wiatru może być też tak niekorzystny, że zużyte powietrze będzie wracało do pomieszczeń. Co więc można z tym zrobić? Zastosować rekuperację.

Nowoczesna i sprawdzona rekuperacja

Jeśli jesteśmy zainteresowani kwestią, jaką jest rekuperacja Łódź może być świetnym miastem, w którym z łatwością znaleźć możemy sprawdzonych specjalistów od takich właśnie systemów. Warto jednak wiedzieć czym dokładnie jest rekuperacja. Otóż jest to nowoczesny system wentylowania budynków, który jest rozwiązaniem mechanicznym. Świeże powietrze jest w tym wypadku wtłaczane do wnętrza domów, ale to nie wszystko. Dzięki temu, że w systemie zamontowany jest rekuperator to podczas wymiany powietrza ze zużytego na świeże dochodzi też wymiana ciepła. Z powietrza, które jest przeznaczone do wypuszczenia poza budynek odzyskuje się tak dużo ciepła jak to tylko możliwe. W efekcie generują się naprawdę spore oszczędności.

Montowanie systemów rekuperacji

Montaż rekuperacji to kwestia, która z każdym kolejnym dniem zaczyna zyskiwać na uznaniu. Wiele osób postawiło na rekuperację z tego powodu, że powoduje ona, iż mnóstwo naszej gotówki może zostać w kieszeni. Szacuje się, że w ciągu jednego roku rekuperacja jest w stanie wygenerować oszczędności liczone w tysiącach złotych. W związku z tym cała inwestycja w rekuperację może nam się zwrócić w bardzo krótkim czasie.

Kolejną bardzo dużą zaletą systemów rekuperacji jest to, że działają one oczyszczająco na powietrze, które wtłaczane jest do naszych domów. Dzięki nowoczesnej wentylacji efektywnie pozbędziemy się szkodliwych toksyn, które mogą znajdować się w naszym domu. Korzystając z rekuperacji pozbędziemy się również alergenów, które mogą być dla nas bardzo szkodliwe. System rekuperacji składa się z czerpni, wyrzutni oraz z nawiewu. Na pierwszym etapie czerpane jest świeże powietrze z zewnątrz. W tym samym czasie odbywa się wypuszczanie “zużytego” powietrza do rekuperatora i odzysk ciepła. Natomiast nawiew odpowiada już za transport świeżego powietrza z odzyskanym ciepłem.

Share