Świeże powietrze bez otwierania okien

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna, polegająca na wymianie powietrza w budynku przy jednoczesnym odzyskaniu ciepła z powietrza wywiewanego. W przeciwieństwie do tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, rekuperacja nie wychładza budynku i nie powoduje pojawiania się w nim wilgoci.

Różnica między rekuperacją a wentylacją tradycyjną

Ta tradycyjna i częściej stosowana wersja wentylacji działa na zasadzie grawitacji. Powietrze znajdujące się w jakimś obiekcie jest zasysane przez ciąg wytwarzany przez  kominy. Natomiast rekuperacja polega na ruchu powietrza wytwarzanego przez maszynę, zwaną rekuperatorem. Takie rozwiązanie wpływa na utrzymanie wysokiej jakości powietrza, przy jednoczesnym ograniczeniu utraty ciepła, co pozytywnie wpływa na koszty grzewcze budynków. Z powietrza redukowane są wszelkie zanieczyszczenia, dwutlenek węgla, kurz, alergeny.

Rekuperator – działanie

Otwieranie okien, aby wpuścić do pomieszczenia trochę świeżego powietrza to nie zawsze dobre rozwiązanie. Zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym kiedy na zewnątrz jest smog i otwarcie okien nie pomaga, a co gorsza może zaszkodzić. W tym problemie pomaga rekuperacja. Rekuperator, czyli urządzenie bez którego ten rodzaj wentylacji nie mógłby istnieć, działa na zasadzie dwóch strumieni powietrza – zimnego i ciepłego. Jeden z nich jest zaciągany z zewnątrz i jest chłodniejszy. Drugi, wyciągany ze środka budynku przez kratki znajdujące się na ścianach i suficie (anemostaty), jest ciepły i zużyty. W rekuperatorze spotykają się te dwa strumienie powietrza, płynące dwoma osobnymi kanałami. Cała metoda działania polega na tym, że ciepłe lecz zanieczyszczone powietrze zostawia swoje ciepło, a powietrze pochodzące z zewnątrz je przejmuje. Tak o to czyste powietrze jest rozprowadzane z rekuperatora przez liczne kanały wentylacyjne po całym budynku. Pozostaje cieszyć się świeżym i doskonałej jakości powietrzem.

Kiedy zdecydować się na montaż rekuperacji?

Idealną okazją, na podjęcie tej decyzji jest oczywiście sam początek budowy domu. Powinno się to zrobić już podczas obmyślania planu tego jak będzie wyglądał dany budynek. Montaż rekuperacji oszczędzi właścicielom zbędnych wydatków, na przykład na kominy potrzebne do wentylacji grawitacyjnej. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainstalować rekuperator w miejscu już wybudowanym. Cały montaż nie jest procesem skomplikowanym, jednak aby cieszyć się jego efektami i jakością powietrza, pracę należy zlecić specjalistom, którzy mają do tego odpowiednie kompetencję. To oni przygotowują plan, dobierają kanały i urządzenie o konkretnej mocy oraz wszystko instalują.

Rekuperacja jest idealnym rozwiązaniem przede wszystkim w domach i budynkach, które ze względu na różne przyczyny nie mają możliwości regularnego wietrzenia poprzez otwieranie okien. Może się na to składać hałas i zanieczyszczenie powietrza szczególnie obecne w dużych miastach. Montaż rekuperacji sprawdzi się u każdego i świadczą o tym niepodważalne dowody. Jest to oszczędność pieniędzy na ogrzewaniu, oddychanie świeżym powietrzem, nie wychładzanie budynku, odzyskiwanie energii oraz co najważniejsze dobrej jakości, pozbawione wszelkich zanieczyszczeń powietrze.

Share