Wszystko co powinieneś wiedzieć na temat klimatyzacji

Klimatyzacja stanowi cud techniki ułatwiający życie w wielu jego sferach. Jest to urządzenie praktyczne i skuteczne, które przydaje się zarówno w pomieszczeniach publicznych i domowych oraz w samochodach. Przynosi ona ulgę zwłaszcza w lato kiedy zmagamy się z trzydziestostopniowymi upałami i potrzebujemy się nieco schłodzić. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji, jednak nasuwa się pytanie – od czego zacząć? 

Wybór klimatyzacji

Wybór odpowiedniego klimatyzatora z pewnością nie należy do najłatwiejszych, więc powinna to być dobrze przemyślana decyzja. Przede wszystkim należy dostosować urządzenie do wielkości pomieszczenia, w której będzie się ono znajdowało. Innymi słowy powinno się zwrócić uwagę na jego powierzchnię oraz kubaturę. Istnieje wiele różnych rodzajów klimatyzatorów – ścienne, kanałowe, podsufitowe, podłogowe oraz kasetonowe zaliczane do urządzenia typu SPLIT lub przenośne, dlatego istotne jest rozsądne przemyślenie tego w jakim miejscu miałby się on znajdować. Ponadto należy również zastanowić się nad tym jaka moc chłodnicza klimatyzatora byłaby dla nas najbardziej satysfakcjonująca. Analizie trzeba również poddać ilość pomieszczeń czy osobiste oczekiwania związane z użytkowaniem klimatyzatora. Z uwagi na to, że jego wybór wiąże się z wieloma czynnikami i może nastręczać pewnych trudności oraz wątpliwości, można poprosić o konsultację fachowca specjalizującego się w tego typu usługach, który pomoże nam podjąć najlepszą możliwą decyzję.

Montaż klimatyzacji

Jeżeli zdecydowaliśmy się już na to jaki klimatyzator będzie tym najodpowiedniejszym pozostaje kwestia jego montażu. Z czym więc wiąże się cały ten proces?

Montaż klimatyzacji najczęściej trwa około czterech do dziesięciu godzin i zależny jest od modelu, docelowego umiejscowienia, zakresu pracy oraz czasu przeznaczonego na wykonanie usługi. Wskazuje się, że najrozsądniejszą opcją jest zlecenie montażu osobie będącej fachowcem, zwłaszcza mając na uwadze wprowadzone przepisy, których celem jest zminimalizowane emisji substancji, które mogą przyczyniać się do zniszczenia warstwy ozonowej. Koszt takiego montażu natomiast oscyluje w kwocie 1000-1500 zł, jednak warto wcześniej zapytać specjalistę o wycenę takiej usługi, aby uniknąć ewentualnych niespodzianek. Do klimatyzatorów dodawane są także instrukcje, które z pewnością rozwieją wszelkie wątpliwości związane z kwestią montażu. 

Czy klimatyzacja jest zdrowa?

Klimatyzacja z pewnością jest doskonałym pomysłem, zwłaszcza w upalne, letnie dni. Część osób może jednak obawiać się o to czy jest ona bezpieczna dla naszego organizmu, a co za tym idzie – zdrowia. Prawda natomiast jest taka, że zależne to jest tylko i wyłącznie od nas samych oraz tego, czy potrafimy w rozsądny sposób z niej korzystać. W celu uniknięcia ewentualnych niedogodności, należy przede wszystkim zadbać już na początku o odpowiedni wybór klimatyzatora, a także jego prawidłowy montaż. Pamiętać również trzeba o regularnej konserwacji z uwagi na ryzyko pojawienia się pleśni. Użytkowanie klimatyzacji powinno przebiegać przede wszystkim z głową. 

Share